National Duathlon Championships Results

2019 RESULTS

NO NAME GENDER RUN BIKE RUN TOTAL
1. KENNEDY OCHIENG MALE 00:32:00 01:05:30 00:21:29 01:59:59
2. GIDEON RUTO MALE 00:31:10 01:09:30 00:20:19 02:01:59
3. VINCENT OCHIENG MALE 00:34:40 01:03:24 00:24:56 02:03:00
4. MARTIN SHIKUKU MALE 00:33:00 01:12:57 00:22:46 02:08:43
5. MASON NYANGAU MALE 00:32:43 01:15:54 00:25:33 02:14:10
6. MANUEL OCHIENG MALE 00:35:15 01:14:40 00:27:05 02:17:00
7. DERRICK JUMA MALE 00:37:40 01:12:10 00:29:30 02:19:20
8. ELISHA MATEKA MALE 00:35:55 01:13:47 00:33:18 02:23:00
9. RALLY MASILA MALE 00:37:42 01:12:18 00:35:10 02:25:10
10. DOMINIC ROTICH MALE 00:35:39 01:29:34 00:31:59 02:37:12
11. DUNCAN WASHINGTON MALE 00:57:00 01:28:23 00:24:57 02:50:20
12. COLLINS ODUOR MALE 00:57:31 01:25:17 00:40:14 03:03:02
13. EDDY ODHIAMBO MALE 00:41:15 01:14:40 - DNF

 

SPRINT DUATHLON RESULTS

 

NO. NAME GENDER RUN BIKE RUN TIME
1. CATHERINE KARIUKI FEMALE 00:27:43 00:44:15 00:19:58 01:31:56
2. EVE MWENDWA FEMALE 00:26:57 00:53:13 00:18:50 01:39:00
3. BARBARA ADELL FEMALE 00:28:37 00:52:35 00:19:48 01:41:00
4. WINNIE NJERI FEMALE 00:32:45 00:44:17 00:22:42 01:39:44
5. FARHANA ADAMJI FEMALE 00:30:10 00:55:10 00:18:40 01:44:00
6. CAMILLA LYDIA FEMALE 00:34:11 00:47:28 00:25:21 01:47:00
7. NYOKABI KAMOTHO FEMALE 00:25:34 00:55:28 00:33:41 01:54:53
8. VIVIAN AWUOR FEMALE 00:33:00 00:44:29 00:46:42 02:04:11
9. SIAN SAITONIK FEMALE 00:26:02 01:08:58 00:49:02 02:24:02:
10. EUNICE WANJIRU FEMALE 00:35:20 01:03:50 00:52:13 02:31:23
11. PENDO MAKOMBA FEMALE 00:41:22 01:13:34 01:02:26 02:57:22
12. CINDY OUMA FEMALE 00:50:00 01:13:14 00:56:06 02:59:20
13. SYLVIA NJEHIA FEMALE 00:45:00 01:41:21 00:48:13 03:14:34
14. MILKA AKINYI FEMALE - - - DQ

 

SPRINT DUATHLON RESULTS MEN'S

NO NAME GENDER RUN BIKE RUN TIME
1. GABRIEL AMBUKO MALE 00:24:43 00:34:51 00:14:22 01:13:56
2. VICTOR ONDITI MALE 00:18:01 00:42:59 00:13:00 01:14:00
3. ARCHIE MAY MALE 00:24:43 00:35:55 00:16:23 01:17:01
4. MARTIN MACHARIA MALE 00:24:10 00:37:23 00:16:23 01:17:56
5. THOMAS BIFWOLI MALE 00:25:14 00:49:25 00:15:28 01:30:07
6. NAEM CHAKERA MALE 00:29:13 00:41:07 00:20:40 01:31:00
7. KENNEDY KIBET MALE 00:22:00 01:02:20 00:12:40 01:37:00
8. ERIC MWENJE MALE 00:25:10 00:57:15 00:22:35 01:45:00
9. DANIEL MADARA MALE 00:28:01 01:10:59 00:22:18 02:01:18
10. DAVID CHEMWENO MALE 00:36:11 01:12:09 00:38:41 02:27:01
             
             

2020 DUATHLON NATIONAL CHAMPIONSHIPS RESULTS 

ELITE MEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO. NAME COUNTY COUNTRY TIME
1. KENNEDY OCHIENG E/MARAKWET KENYA 00:58:55
2. DAVID NDATHA KIAMBU KENYA 00:59:37
3. JAMES MWAURA NAROK KENYA 00:59:47
4. GIDEON RUTTO NANDI KENYA 01:01:41
5. STEVE MASONI NYANG'AU MOMBASA KENYA 01:01:44
6. GABRIEL AMBUKO VIHIGA KENYA 01:02:29
7. MARTIN MONTBARBON GUEST FRANCE 01:02:39
8. VICTOR ONDITI NAIROBI KENYA 01:04:29
9. SOUD HASSAN SOUD MOMBASA KENYA 01:05:56
10. MANUEL OCHIENG  UASIN GISHU  KENYA 01:07:03 
 11. EDDY ODHIAMBO  E/ MARAKWET  KENYA 01:07:38 
 12. EBRAHIM KHAMIS  MOMBASA  KENYA 01:08:39 
 13. JIMMY DUKES  MOMBASA  KENYA 01:09:22 
 14. HASSAN WAWIRE  MOMBASA  KENYA 01:09:27 
 15. DERRICK JUMA  NAIROBI  KENYA 01:12:44 
 16. VINCENT ODHIAMBO  MACHAKOS  KENYA 01:13:31 
 17. TREVOR MWAMISI  MOMBASA  KENYA 01:13:32 
 18. SIMEON MWAKAMBA  MOMBASA  KENYA 01:14:26 
 19. TIMOTHY MUTUA  MOMBASA  KENYA 01:15:57 
 20. JUMA MATANO  MOMBASA  KENYA 01:16:06 
 21. COLLINS MASINDE  MOMBASA  KENYA 01:20:07 
 22. JJOSEPH JUMA  MOMBASA  KENYA 01:20:43 
 23. ERIC MWENJE  MOMBASA  KENYA 01:22:12 
 24. SIMIYU WANJALA  MOMBASA  KENYA 01:22:38 
 25. JAMES NJOROGE  NAIROBI  KENYA  01:23:14
 26. ASHER LOMO  KISUMU KENYA 01:24:41 
 27. KENNEDY SIMIYU  MOMBASA KENYA 01:26:42 
 28. INNOCENT MWANGALA  MOMBASA  KENYA 01:31:16 
29. THOMAS BIFWOLI MOMBASA KENYA 01:37:23
30. SAMWEL FURAHA MOMBASA KENYA 01:38:28
31. ISAAC OTIENO E/MARAKWET KENYA DNF
         
         

 

JUNIOR MEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO. NAME COUNTY TIME
1. ALFRED CHOLA MOMBASA 01:06:50
2. JOHN PAUL MAKONA  MOMBASA  01:07:08 
3. TREVOR HAMISI  MOMBASA 01:13:32 
4. VICTOR TELO  MOMBASA  01:14:57 
5. TABUKA BIFWOLI  MOMBASA  01:16:04 
6. STEPHEN NDEGWA  MOMBASA  01:16:58 
7.  SALDIDO LEON  MOMBASA  01:17:09 
8. MUHAMMAD MASHJARY  MOMBASA  01:17:45 
9.  FAHIM RASHID  MOMBASA  01:20:45 
10. ANTHONY OJEE MOMBASA 01:24:43
       
       

 

ELITE WOMEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO. NAME COUNTY COUNTRY TIME
1. STEPHANIE FERNANDES GUEST FRANCE 01:13:56
2. MERCY FWANDE TRANS NZOIA KENYA 01:14:54
3. CATHERINE KARIUKI KIAMBU KENYA 01:24:01
4. MILDRED AKINYI NAROK KENYA 01:25:09
5. SUSAN WANJALA NAIROBI KENYA 01:38:22
         
         

JUNIOR WOMEN (5KM/20KM/2.5KM)

NO. NAME COUNTY TIME
1. JOSETTE NJERI MOMBASA 01:17:56
2. VIVIAN HILLIER MOMBASA 01:19:22
       
       

AGE GROUPS

12-13 YEARS (400M/5KM/200M)

NO. NAME GENDER COUNTY TIME
1. IMAN MARIO F MOMBASA 00:17:31
2. RODNEY MBUGO  MOMBASA  00:16:28 
         
         

14-15 YEARS (600/10KM/300M)

NO. NAME GEN COUNTY TIME
1. MOHAMMED IMTIAZ M MOMBASA 00:22:17
2. KEITH CHRISTOPHER M MOMBASA 00:26:31
3. AADIL HASSAN M MOMBASA 00:32:35
4. MARK BIFWOLI M MOMBASA 00:47:30
         
         

 

16-17 YEARS (2KM/10KM/1KM)

NO. NAME GEN COUNTY TIME
1. DAVID NYONGESA M MOMBASA 00:32:15
2. REUBEN MUMO M MOMBASA 00:36:28
         
         

18-19 YEARS (2KM/10KM/1KM)

NO. NAME GEN COUNTY TIME
1. ABUBAKAR SWALEH M MOMBASA 00:28:12
2. HAMRAN SALIM M MOMBASA 00:32:22
3. MOHAMMED FUAD M MOMBASA 00:33:50
4. ELVIS OTIENO M NAIROBI 00:34:07
         
         

20 YEARS + (3KM/20KM/1KM)

 NO. NAME  GEN  COUNTY  TIME 
 1. COLLINS JERRY  NAIROBI  00:57:35 
 2. PATRICK SIMBA  MOMBASA  01:06:53 
         
         

PARA-DUATHLON (3KM/20KM/1KM)

NO. NAME GEN COUNTY TIME
 1. CHRISPINUS BWIRE  BUNGOMA  00:59:25 
 2. BRENDA BWIRE  BUNGOMA  01:29:48 
         
         

VETERANS (3KM/20KM/1KM)

NO. NAME GEN COUNTY TIME
1. WASHINGTON OTIENO M E/MARAKWET 00:56:27
2. PATRICK MWAMISI M MOMBASA 00:29:48